entry image

Sarmal Kepenk

Yarattığı avantajlar sayesinde son yıllarda otomatik kepenk sistemlerine olan ilgi bariz şekilde artmıştır. Kullanılan en eski sistemlerden biri olarak bilinen kepenk sistemi, bugün özelinde modern bir formla karşımıza çıkmaktadır. Modellerine, kullanım amacına ya da kullanım amacına göre zaman içinde otomatik kepenk sistemleri değişime uğramıştır.

Sarmal Kepenk Nedir?

Kepenklerin günümüzde farklı işletmelerde ya da evlerde kullanılmasının en önemli nedeni elbette güvenliktir. Bilhassa dayanıklı malzemeden üretilen kepenkler, bu anlamda önemli bir güvence yaratmaktadır. Diğer taraftan kepenk sistemlerinin pratik ve hızlı bir yapıya sahip olması da önemli bir detay olarak karşımızda durur. Tüm mevsim koşullarına dayanıklı olan önemli kepenk sistemlerinden biri de sarmal kepenklerdir.

Sarmal kepenklerin kullanımı aslında sanılanın aksine oldukça eski dönemlere kadar uzanıyor. Geleneksel menteşeli ya da raylı manuel kapılar, yerini günümüzde otomatik kepenk sistemlerine bırakmıştır. Sarmal kepenklerin ilk dönemde ağırlıklı olarak depoların korunmasında kullanıldığı bilinmektedir. Sarmal kepenklerin işlevsel yapıları, çeşitli iyileştirmelerin de önünü açmıştır. Özellikle etkili bir şekilde yalıtım sağlayan bu ürünler, enerji tüketimlerini azaltmak isteyen kuruluşların öncelikli tercihleri arasında yer almıştır.

Ağır sanayi alanlarında sarmal kepenklerin rolü daha da önemlidir. İlk yıllarda sarmal kepenkler aslında küçük işletmeler arasında yaygınlık kazansa da sonraki dönemlerde birçok alanda karşılık bulmuştur. Sarmal kepenk sistemleri, yardımcı sistemleri zaman içinde kendi bünyesine dahil etmeyi başarmıştır. Uzaktan kumanda sistemleri, radarlar ya da pnömatik teknolojisi, bu sistemlere verilecek örnekler arasındadır.

Sarmal Kepenklerin Özellikleri

İş yeri güvenliğini korumak adına ihtiyaç duyulan sarmal kepenkler, son dönemlerde estetik açıdan çok daha cazip modelleri ön plana çıkarmıştır. Söz konusu sistemler barındırdığı malzemeler sayesinde çeşitli darbelere ya da rüzgara karşı müthiş bir dayanıklılık barındırır. Bu dayanıklılığın artmasında güçlendirilmiş panellerin önemli bir etkisi bulunur. Çelik malzeme ya da poliüretan gibi unsurların yer aldığı profiller ise korozyon oluşumlarına engel olmaktadır. Aynı zamanda işletmelerde ses ya da ısı izolasyonu noktasında başarılı sonuçların elde edilmesi sağlanır.

Oluk kısımlarına yerleştirilen fırçalarla beraber alt etek lastikleri, olumsuz hava koşullara ve darbelere karşı üst düzey dayanıklılık sağlar. Sarmal kepenek sistemleri mağazalarda, fabrikalarda, prefabrik yapılarda, iş yerlerinde, özel projelerde kullanılır. Endüstriyel tipleri genellikle 6 metreden daha büyük boyutlardadır. Çoğunlukla orta ölçekli işletmelerin tercih ettiği bu ürünler, fazla yer kaplamadığı için kullanıldığı alanlarda büyük bir avantaj yaratır.

Sarmal Kepenklerde Malzeme

Korozyon dayanımı çok yüksek olan sarmal kepenk sistemleri, beklentilere ya da kullanım amacına uygun şekilde farklı hammaddelerden üretilebilmektedir. Çelik malzemeden üretilen sarmal kepenkler görece daha ağırdır. Bu nedenle çoğunlukla kıymetli ürünlerin satışının gerçekleştirildiği alanlarda tercih edilir. Poliüretan dolgulu sarmal kepenkler ise pek çok işletme için ideal çözümler sunabilmektedir. Kepenk profillerinin ham maddesi, sarmal kepenk sistemlerinde fiyatı doğrudan etkileyen unsurdur. Sarmal kepenklere dair daha detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Teklif İste