entry image

Otomatik Kepenk Tamiri

Otomatik kepenk tamiri, arızanın giderilmesi için önemlidir. Otomatik kepenkler, zaman zaman bazı faktörlere bağlı olarak arızalanabilir. Genelde bu tip kepenklerin arızası, elektronik sorunlardan kaynaklıdır. Bazen de kumandasına bağlı olarak arızalanmalar yaşanabilir. Ayrıca söz konusu olan kepenk modelinin bakımının gecikmesi de arızalanmasına neden olabilir. Bu durumda kullanıcılar tarafından otomatik kepenk tamirinin nasıl yapılması gerektiği merak ediliyor. Bu yazıda, otomatik kepenk tamiriyle ilgili kapsamlı bilgileri edinebilirsiniz.

Otomatik Kepenk Tamiri Nasıl Yapılır?

Otomatik kepenk, daha önce de bahsettiğimiz gibi arızalanabilir. Bakımının gecikmesi, dikkatsiz kullanım, elektrik sorunları ya da malzeme kalitesi arızayı doğuran temel faktörler arasındadır. Eğer kepenk açılıp kapanmıyorsa ve diğer işlevleri de yerine getirmiyorsa tamiri için şunlar yapılmalıdır:

Elektrik sorunundan kaynaklı bir arıza düşünüyorsanız sigortayı kapatmalısınız.

Sigortayı kapattıktan sonra arızalı olan kepengin altından geçmemeli ve hiçbir şekilde kullanmamalısınız.

Ancak motordan kaynaklı bir sorun söz konusu ise manuel özelliğini kullanarak açıp kapatmayı deneyebilirsiniz.

Eğer, kumandadan kaynaklı bir sorun yaşıyorsanız kumanda pilini değiştirebilirsiniz.

Bu müdahalelere rağmen arıza devam ediyorsa otomatik kepengin arızasını kısa sürede gidermek için yetkili firmayı aramalısınız.

Otomatik Kepenk Neden Çalışmaz?

Otomatik kepenk sistemlerinde belirli bir mekanizma vardır. Bu mekanizma bir 2-3 adet elektrik içeren ekipmandan oluşur. Herhangi birinin arızalanması, diğer ekipmanların da işleyişini etkileyeceği için mekanizmada anormallikler meydana gelir.

Otomatik kepenk, birçok arızadan dolayı çalışmayabilir. Temel olarak kullanıcı hatası ya da hatalı/eksik montajlar, kullanımını etkileyebilir. Bu arızaların nedeni ne olursa olsun, elektrikli bir sistem olduğu için tek başına müdahale etmemeniz gerekir. Aksi takdirde farklı zararlı durumlar ortaya çıkabilir. Dolayısıyla otomatik kepenk tamiri konusunda uzmanlaşan yetkili firmalardan destek almalısınız.

Otomatik Kepenk Tamiri Ücretleri

Otomatik kepenk tamirinin ücretleri birçok faktöre göre değişir. Arızanın nedeni, tamirinde kullanılacak malzemeler ve iş gücü gibi etmenler arıza giderilme maliyetini belirler. Dolayısıyla tamirin maliyeti hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için otomatik kepenk alanında uzman olan yetkili firmalar ile iletişime geçebilirsiniz. Bu tamir hizmeti için piyasada genelde uygun fiyatlı firmalar faaliyet göstermektedir.

Otomatik Kepenk Açılıp Kapanmıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Otomatik kepenklerde sıkça karşılaşılan bir sorun, kepenklerin açılıp kapanmamalarıdır. İlk olarak yapmanız gereken, elektrik sigortasının aktif olup olmadığını kontrol etmektir. Bu kontrolü en pratik şekilde alıcı kartınız üzerindeki gösterge ışığına bakarak gerçekleştirebilirsiniz. Gösterge ışığı yanıyorsa, sigorta aktiftir. Kontrolün ardından kepenkleri tekrar çalıştırarak sorunun giderilip giderilmediğini gözlemleyin. Eğer kepenkler hala düzgün çalışmıyorsa, ilgili onarım firmasıyla iletişime geçmekte fayda var.

Otomatik Kepenkler Yarıda Kapanıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Otomatik kepenkler, hareket eden paletlerle yukarı ve aşağı doğru hareket ederler. Bu paletlerin doğru bir şekilde hizalanması için uç kısımları tapa ile sabitlenir. Ancak bu tapalar sürekli sürtünme nedeniyle zamanla aşınabilir. Bu aşınma sonucunda paletlerde kaymalar gözlemlenebilir. Eğer otomatik kepenkleriniz yarıda kapanıyorsa bu paletlerdeki kaymalardan kaynaklanıyor olabilir. Ancak bu sorunun, kepenk motoru ile de ilgisi olabilir.

Otomatik Kepenkte Aşırı Isınma Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Panjurlar sürekli kullanıldığında ısınabilirler ve bu aşırı ısı, çalışmalarını engelleyebilir. Eğer otomatik kepenkleriniz aşırı kullanımdan dolayı çalışmıyorsa, bu ısınma sorunundan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda kepenklerinizi soğuması için bir süre beklemek  ardından yeniden çalıştırmak yararlı olacaktır.

Bu gibi arızalar, etkili bir otomatik kepenk tamiri sürecini gerektirir. Dolayısıyla arızalar devam ederse kısa sürede yetkili firmayı aramalısınız. İlgili uzmanlar, kepengin arızasına göre uygun ekipmanlarla onarım gerçekleştirecektir.

Teklif İste